Česky English
Drobečková navigace

Úvod > Ostatní > Kurz OWD - popis

Kurz Samostatný potápěč, ve světě známý jako OPEN WATER DIVER vám umožní po jeho absolvování, potápění po celém světě se stejně, a nebo více zkušeným potápěčem do hloubek 20ti metrů. Jeho cílem je naučit Vás bezpečně a kvalitně ovládat potápěčskou výbavu a zvládat situace, ke kterým může pod vodní hladinou dojít. Cílem je, aby uchazeč byl na tyto situace připravený.

KDE: V první řadě je potřeba najít centrum nebo instruktora ve vašem okolí. - seznam zde 

PŘIHLÁŠENÍ: Zavoláte a navštívíte instruktora, popř. centrum a vyplníte kartu studenta a lékařský dotazník. Ihned si s sebou odnesete výukový kit (tašku EDS, knihu nebo CD, deník potápěče, samolepku EDS, tužku, informační leták). A tím může začít Vaše výuka. Na ostatním se domluvíte na místě. Můžete však být připraveni trochu dopředu, a to tím , že si nastudujete manuál z našich stránek. zde Manuál OWD 

ZDRAVOTNÍ STAV: Máte-li nějaké obtíže a nebo se s něčím léčíte, je třeba to zkonzultovat s vašim osobním lékařem. Většina problémů ale nebrání ve zdárném dokončení tohoto kurzu. Vždyť za určitých okolností se lidé potápějí i s cukrovkou, astmatem  a nebo i s poškozeným ušním bubínkem. Je spousta pomůcek a léků, které Vám mohou pomoci se splněním svých snů. Taktéž na věku nezáleží. Potápění je sport, který můžete začít provádět od útlého věku 8-12 ti let do doby, kdy to zvládnete. Známe potápěče i ve věku kolem 70 let. 

PLACENÍ: Tady bychom chtěli upozornit na podezřele levné kurzy. Bohužel i výuka potápění je podnikání,  a tak i sem se dostal nešvar konkurence a přetahování zákazníků. Mějte však na paměti, že jde především o vaše zdraví a život. Základní kurz OWD je ten nejnáročnější pro studenta a jakkoliv se to zdá jednoduché, nemůže se nějak zkracovat a urychlovat. Především čas strávený pod vodní hladinou by měl být tím nejdůležitějším kritériem. V učebně, a nebo doma to nenacvičíte. Pokud je instruktor uvědomělý , nepustí Vás do světa, když předepsaná cvičení nebudete zvládat, a nebo je zvládnete s obtížemi. Cena kurzu OWD pod 6000,-Kč je vždy podezřelá. V tomto případě se pokuste dopředu zjistit přesný harmonogram kurzu a porovnejte ho s konkurencí, a nebo třeba s tímto článkem.

  Většina instruktorů ani nepožaduje celou částku za kurz hned na začátku, ale můžete ji donést postupně během kurzu. To je v pořádku. Nechejte si ale spočítat celkovou cenu za vše , co budete v kurzu platit. Vyhnete se mnohdy nemilému překvapení, že relativně levný kurz se stane v budoucnu dražším. 

TEORIE: Skládá se z osmi kapitol, jak je popsáno v manuálu. Je jedno, jestli si manuál nastudujete doma,   a nebo strávíte tento čas s instruktorem v učebně. Důležitý je výsledek. Měli by jste všemu rozumět a při hodinách teorie se instruktora zeptat, čemu nerozumíte. Důkazem, že jste vše pochopili a nebo Vám to bylo vysvětleno jsou odpovědní listy na konci kapitol, které odevzdáte instruktorovi při další návštěvě a také instruktorovi kontrolní otázky a průzkum vědomostí během setkání. Teoretická část nemá předepsaný počet hodin vzhledem k možnostem domácího studia.

Závěrem teorie se píše test, který může odhalit vaše slabá místa ve výuce. Nebojte se, cílem testu není Vás vyhodit a trápit ale odhalit skryté mezery. Test je stejný pro děti od 12 let, a tak je i postavený. Při dobré výuce, vaší i instruktora, je téměř 100% úspěšnost hned na poprvé.   

BAZÉNY: Při kurzu OWD by jste měli absolvovat nejprve všechna cvičení v bazénu, než půjdete do volné vody. Zde se seznámíte, jak pracovat s výbavou přímo v reálném prostředí avšak v bezpečí. Všechna předepsaná cvičení by jste měli absolvovat v bazénu. Předepsaný čas strávený v bazénu je min. 2 hodiny pod vodní hladinou. Může se stát, že v některých centrech bazén není, a nebo bývá zavřený o letních prázdninách. To ale není problém. V tomto případě se provádí ve volné vodě dva ponory na víc v chráněných místech s mělkou vodou (imitace bazénu v přírodě).   

VOLNÁ VODA: Cvičení, která jste prováděli již v bazénu, teď procvičíte ve volné vodě - tedy v přírodě. Tato cvičení si můžete prohlédnout v naší videotéce zde. Ve volné vodě se nevykonává žádná závěrečná zkouška, ale všechna cvičení se opakují a drilují, až je automaticky zvládáte. Nezáleží na tom, ve kterém ponoru, ale postupuje se od těch jednodušších. Provádíme 4 ponory ve volné vodě. Pokud nám chybí bazénové lekce, tak se provádí ponorů 6. Délka každého ponoru nesmí být kratší jak 20 minut pod vodní hladinou.

ZÁVĚR: Po úspěšném absolvování tohoto kurzu obdržíte PVC mezinárodní kartu a diplom.

 Nezapomeňte, že Vám musí instruktor vyplnit kurz i do potápěčského deníku pro případ ztráty karty. 

 

Pokud by Vám tento článek nestačil a potřebujete více informací, napište nám na info@euds.cz